Anormal Rahim Kanamaları

Vajinal enfeksiyonlardan sonra kadın doğum doktorunun sık karşılaştığı ikinci sıradaki sorundur.Normal adet kanaması 22-34 günde bir görülen ve 7 gün ve daha az süren kanama peryodu olarak kabul edilir.Kanama miktarında ortalama pet sayısı değişkendir. Çünkü kişilerin pet değiştirme sıklıkları herkesin farklı olabilir.Ayrıca petlerin emme düzeyleride farklı olduğundan değiştirilen pet sayısı kan kaybını belirlemede çok güvenilir değildir. Anormal rahim kanama sebepleri organik ve non-organik olarak sınıflandırılabilir.

Organik nedenler arasında; üreme organ hastalıklar, tüm vücudu tutan sistemik hastalıklar olabilir.

Nonorganik sebepler ise fiziksel ve emosyonel stresler,kilo değişiklikleri ve diyet sayılabilir. Nonorganik nedenler kolayca saptanamayabilir ve hemen anormal kanamayla ilişkilendirilmemelidir.

-Üreme organ hastalıkları

-Myomlar

-Polipler

-Kanserler

-Enfeksiyonlar

-Yumurtlama bozukluğuna sebep olan endokrin bozukluklar

-Gebelik, ilk üç ay gebeliklerinde % 30 oranında kanama olabilir.Gebelik ve kanama olan hastalarda düşük tehdidi, natamam düşük ve dış gebelik ayrımı yapılmalı.

Sistemik Bozukluklar

-Kan pıhtılaşma bozuklukları

-Karaciğer yetersizliği

-Morbid(ölümcül) obesite

-Farmakolojik değişiklikler, çeşitli ilaçlar beyindeki hipotalamo-hipofiz aksının çalışmasını etkileyerek yumurtlama bozukluğuna ve anormal kanamalara neden olur.Bu ilaçlar antidepresanlar, antipsikotikler, hormonal ilaçlar, doğum kontrol hapları sayılabilir.

-Disfonksiyonel rahim kanamaları,organik bir sebep olmaksızın görülen anormal kanamalardır.Hastanın öyküsü alınarak ve fizik muayene yaparak organik bir neden bulunmamasıyla tanı konur.Nedenler arasında

-Anovulasyon(yumurtanın çatlamaması)

-Ovulasyon sırasında da bazen anormal sıradışı kanama olur.

Tanı 

Doğru ve etraflı öykü alınması altta yatan sebebi büyük oranda ortaya çıkarır.Adetin süresi, sıklığı, pıhtılı olup olmadığı,ilişki sonrası lekelenme, ilaç kullanıp kullanmadığı sorgulanır.Hastanın diyet yapıp yapmadığı, egzersiz yapıp yapmadığı, psikolojik stresi araştırılmalı. Tiroid hastalığı, beyinde hipofizde sorun var mı,burun kanaması,diş eti kanaması,vücutta kolay morarma olup olmadığı,ailesel kanama bozukluğu hikayesi araştırılmalı.

Anormal kanaması olan birçok hasta zaten,önceden myom tanısı almıştır. 39 yaş üstü ve menapoz öncesi dönemde olup, anormal vajinal kanamsı olan kadınlarda etraflı jinekolojik muayene, ultrasonografik tetkik, tiroid muayenesi, smear testi, probe küretaj, biyokimyasal testler yapılıp sonuca ulaşılmalı, tedavi hastanın yaşı ve nedene yönelik olmalıdır.

Op. Dr. Sibel KAYA
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı