Gebelikte Karin, Bel ve Sırt Ağrısı

Hamilelikte Bel ve Karın Ağrısı, Hamileliğin 1-3 aylarında sık görülen ağrılardan biri olup anneleri olumsuz olarak rahatsız etmektedir. Hamile annelerin çoğu bel ağrısından ve karın ağrısından şikayetçi olup sürekli doktor tarafından muayene gerektiğini düşünmektedir. Fakat hamilelikte bel ve karın ağrısı normal olarak bilinir. Bel ve karın ağrısı hemen hemen her hamile bayanda görülmekte olup ara ara izlenim göstermektedir. Bu ağrılar anneleri tedirgin etmemeli ve korkulacak bir ağrı olmadığı bilinmektedir. Yalnız bu ağrılar dayanılmaz hal aldıkça tabi ki doktor tarafından muayene olmalıdır. Hamilelikte bel ve karın ağrıları kasların ve bağların gerilmesiyle başlar. Bu ağrılar kramp tarzında veya bıçak saplanma ağrıları benzeri olarak genelde yataktan kalkışlarda, oturulan yerden kalkışlarda, arabaya iniş binişlerde daha belirginleşir. Bu tür ağrılar genelde kısa ve geçici ağrı türleridir.

Hamilelikte Bel ve Karın Ağrısı Nedenleri

 • Hamileliğin son üç aylarında bel ve karın ağrıları daha fazla oluşur.
 • Hamilelikte gaz, şişkinlik, kabızlık ve idrara çıkamama da bu sancılara neden olabilir.
 • Hamilelikte karın ve bel ağrıları ile birlikte bulantı, kusma, ateş, şişlik gibi sıkıntılarda yaşanmaktadır.
 • Hamilelikte karın ve bel ağrıları ilk üç ay olduğu gibi son üç ayda da görülür. Nedeni ise bebek büyüdükçe kilo artışı olmaktadır ve bu kilo artışı bele yüklenmekte olup annede bel ve karın ağrısı oluşturabilmektedir. Bu ağrılardan anneler korkmamalı ve bol yürüyüş ile birlikte istirahat etmelidir.

Ne Yapılabilir?

 • Anneler topuklu ayakkabı yerine yerden hafif yüksek ayakkabılar tercih etmelidir.
 • Ağrıyan bölgeye aralıklarla sıcak veya soğuk kompres uygulanmalıdır.
 • Yatak seçiminde yumuşak bir yatak yerine sert bir yatak  tercih edilmelidir.
 • Uzun süre ayak  üzerinde durulmamalıdır.
 • Kilo artışına dikkat edilmeli ve gerektiğinden fazla kilodan kaçınılmalıdır.
Bu şekilde anne adayları tamamen olmasa da bu tür ağrıları birazda olsa azaltabilirler. Tabi bu uygulamaları uygularken anne adayları D vitamini almalıdır. Hamilelikte bel ve karın ağrısı için korkulmamalı ve evde bazı uygulamalar yapılarak geçirilebilir. Hamilelikte kişi bol su tüketmelidir çünkü suyun anneye faydası olduğu kadar bir o kadarda bebeğe faydalı olacaktır. Suyu bol tüketen hamilelerde kabızlık çok fazla yaşanmamakta olup karın ağrısı azalmakta olur. Hamileliğin başlaması ile rahim büyümeye başlar ve rahmi karın içerisinde tutam tüm bağlar gerilme nedeni ile karın ağrısı hissedilir. Sonuç olarak bu ağrılar tedavi gerektirmez ve istirahat ile geçebilir. Hamileliğin büyümesiyle karında iç organların yer değiştirmesi ve karın zarı İritasyonuna bağlı olan geçici ağrılardır. Tüm gebelikte yaşanan bu ağrılar istirahat ve tüm müdahaleye rağmen geçmez ise gün geçtikçe şiddetli bir ağrı oluşmaya başlar ise uzman bir doktora görünmenizde fayda olur. Hamilelikte karın ağrılarının sık karşılaşıldığı nedenlerden biri gaz ve kabızlık olarak bilinir. Hamilelikte progesteron hormonu seviyesi artarak gaz oluşumu olur. Bu hormonların artışıyla sindirim sisteminde yiyecekler daha yavaş ilerler. Bu yüzden bol su tüketilerek bu yiyeceklerin sindirim sistemi gaz ve kabızlık giderilebilir.
 • Belinizi sert bir şekilde çevirmemeye dikkat edin.
 • Hafif şekilde yavaşça eğilip kalkın.
 • Bu ağrılar hissedildiği zaman yürüyüş yapıp veya uzanıp dinlenilmelidir.
 • Bolca su tüketilmelidir.

Unutulmamalıdır ki hamilelikte bel ve karın ağrısı geçici olmayabilir. Bu yüzden ani ve sürekli bir sancıdan kendinizi ihmal etmemenizde fayda olur.

Op. Dr. Sibel KAYA
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı