Gebelikte Mide Yanması ve Hazımsızlık

Mide ekşimesi, gebelik sırasında sık görülen bir şikayettir. Kalp ile ilgisi olmamasına rağmen, mide ekşimesi göğsün merkezinde yanan bir sansasyona neden olur.

Hamilelik Sırasında Mide Yanması Neden Olur?

Mide ekşimesi mideden özofagus arasındaki musluk mide asidinin yemek borusuna geri dönmesini önleyemediğinde ortaya çıkar. Hamilelik sırasında progesteron hormonu, valfın rahatlamasına neden olur ve bu da mide ekşimesi sıklığını artırabilir. Bu mide asidinin özofagusa geçmesini ve astarın tahriş olmasını sağlar. Mide ekşimesi ve hazımsızlık, üçüncü trimesterde daha sık görülür, çünkü büyümekte olan uterus bağırsaklara ve mideye baskı yapar. Karın üzerindeki basınç, içerikleri özofagusa geri itebilir.

Mide ekşimesi yaşıyorsanız, belirtileri hafifletmenin birkaç doğal yol vardır:

 • Yoğurt yiyin veya bir bardak süt için
 • Bir bardak ılık sütte bir çorba kaşığı bal deneyin

Hamilelik sırasında vücudunuzdaki hormonal ve fiziksel değişiklikler, mide ekşimesi ve asit reflüsü gibi geçici semptomlara neden olabilir. Hamileyken progesteron hormonunda bir artış, rahmin düz kaslarını rahatlatır (rahim). Uzmanlar, bu hormonun midenizi midenizden ayıran kapağı rahatlattığına inanıyoruz. Bu, gastrik asitlerin gulet desteğini sızdırıp yanma hissi yaratmasına izin verir. Progesteron, midenizin dalga benzeri kasılmalarını yavaşlatarak sindiriminizi yavaşlatır. Daha sonraki gebeliklerde büyüyen bebeğiniz bağırsaklarınızı ve midenizi yukarı iter. Bu sindirimi yavaşlatır ve asitleri karnınızdan gırtlağa zorlar.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Kadar Yaygın ve Ne Zaman Duracak?

Mide ekşimesi siz hamileyken, özellikle orta-gebelikten geç hamilelikte çok yaygındır. Çoğu anneler, hamileliğin ikinci yarısında mide ekşimesi ve hazımsızlık başlatmaya başlarlar, ancak o zamandan önce algılanması hiç duyulmamıştır. Hamile kadınların yaklaşık üçte biri birinci trimester kadar mide ekşimesi yaşar, üçüncü trimesterde ise üçte ikiye yükselir. Bebeğiniz doğduktan sonra mide ekşimesi ile baş etme konusunda endişelenmeyin. Doğum yaptıktan sonra semptomlar kaybolur. Hangi faaliyetlerin mide ekşimenizi daha da kötüleştirdiğini öğrenebilirseniz, bunlardan kaçınmayı deneyebilirsiniz.

Mide ekşirmesini tamamen ortadan kaldıramamış olsanız da, aşağıdakilerden bazıları size bir miktar rahatlama getirebilir:

 • Sindirimi kolay yiyecek ve içecek seçin. Zengin, yüksek yağlı veya baharatlı yemekler, çikolata, narenciye veya meyve suları, alkol ve kahve atlamak anlamına gelir.
 • Az ve sık yemek. Gıda, mide asidini nötralize ettiği için asitin midenizde oluşması için daha az zaman bırakır.
 • Eğer sigara içiyorsanız, durmaya çalışın. Sigara içmek midenizle gırtlak arasındaki valfi rahatlatır ve asit reflüsü olma ihtimalini arttırır. Sigara da bebeğiniz için zararlıdır.
 • Üzerinde eğme veya durgun duruş semptomları daha da kötüleştirebilir. Doğrudan oturup yedikten sonra en az bir saat dik durmaya çalışın.
 • Mide ekşimesi geceleri daha kötüyse, yatmadan önce üç saat içinde suyu yemeyin ya da su içmeyin.
 • Yerçekimi midenizdeki asidi bulundukları yerde tutmanıza ve sindiriminize yardımcı olur. Karnınıza aşırı baskı uygulayabileceğinden kendinizi yastıklarla desteklemeyin.
 • Diğer koşullar için bazı ilaçlar, örneğin antidepresanlar ve non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar gibi, mide ekşimesi yapabilir. İlaçlarınızdan endişeleniyorsanız doktorunuza danışın.

Hamilelik ve Hazımsızlık

Hazımsızlık, hamilelikte rahatsız edici bir hal alabilir ve anne adayı panik yapabilir. Yapılan araştırmalarda, her 10 hamile kadının 8’inin hazımlık sorunu yaşadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Gebelikte oldukça yaygın bir sindirim sorunudur. Anne karnındaki bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte Hazımsızlık Neden Olur?

Hazımsızlık, tıp dilinde “dispepsi” olarak adlandırılır. Çoğunlukla hamilelikte hormonal değişiklikler nedeniyle oluşur. Hamilelikte hormonlar vücut kaslarını rahatlatır ve bu süreçte vücudun işleyişinin de yavaşladığına inanılmaktadır. Sonuç olarak, sindirim sistemi de yavaşlar ve dolayısıyla mide bulantısı veya kusmanın yanı sıra hazımsızlığa yol açabilir.

Hamilelikte Hazımsızlık Belirtileri

Hamilelikte hazımsızlık sık karşılaşılan bir sindirim sorunudur ve neredeyse her hamile bayan bunu deneyimler. Hazımlığın yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Mide ekşimesi ve yanma hissi
 • Tokluk hissi
 • Sürekli geğirme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şişkinlik

Hamilelikte Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hazımsızlığı önlemek için bir dizi tedbir bulunmaktadır. Hamilelik boyunca hazımsızlık sorununu rahatlatmak için aşağıda yer alan önlemleri dikkate alabilirsiniz

 • Tetikleyici Besinlerden Uzak Durun

Terbiyeli ve baharatlı yiyecekler, alkol, çikolata, kahve, çay ve kola gibi kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır. Yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan olabildiğince uzak durun. İster inanın ister inanmayın, meyve suyu bile hazımsızlığı tetikleyebilir.

 • Yeterli Miktarda Su İçmek
Yemeklerden önce, sonra ve yemekle birlikte su içmemeye gayret edin. Gıda ile karışık aşırı sıvı almak gebelik sırasında mide ekşimesi ve hazımsızlığa neden olabilir.
 • Küçük Öğünler Tercih Edin
Üç ana öğün yemek yerine altı küçük öğün ile beslenin. Küçük öğünlerle sık beslenmek sindirime yardımcı olur ve hazımsızlığı önler. Uyumadan önce ağır yemekler yemekten kaçının. Yoksa hazımsızlığı tetikleyebilir.
 • Uyku Pozisyonuna Dikkat
Yatmadan önce yemek yemeyin. Yatarken başınızı ve omuzlarınızı destekleyen yastıklar kullanın. Yatarken mide üzerine çok fazla baskı olmamasına dikkat edin.

Hamilelikte hazımsızlık, ancak normal sınırlar içinde olmalıdır. Hazımsızlık bazen sinirli veya duygusal ruh haline sürükleyebilir. Kendinizi oldukça rahatsız ve şişkin hissedebilirsiniz. Eğer hamilelik boyunca hazımsızlık sorunu sizleri fazlasıyla rahatsız ediyorsa doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Op. Dr. Sibel KAYA
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı