Gebelikte Ödem

Hamilelikte ödem, gebeliğin altıncı ayından sonra meydana gelen ve hamile kadınların yüzde sekseninde hassaten ayak ve ayak bileklerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Ödem sonucu meydana gelen şişkinlikler, hamile kadınların yürümelerini zorlaştırır. Hamile kadınların şişen ayakları yüzünden ayakkabı numaraları dahi büyüyebilir.

Gebelikte Ödemin Nedenleri

Hamileliğin ilerleyen zamanlarında hücreler arasındaki sıvı miktarı artar. Artan sıvı miktarı şişlikleri meydana getirir. Ödemin en fazla ayaklarda ve ayak bileklerinde görülmesinin sebebi rahmin baskısıyla oluşan dolaşım yavaşlamasından en fazla etkilenen bölüm olmasıdır. Ödem öyle bir şişliğe neden olur ki şişliğin üstüne dokunduğunuzda şişlik çöker ve birkaç saniye sonra deri eski şekline döner.

Ödem sökücü ilaç kullanımı özel olarak gebelik döneminde tavsiye edilmemektedir. Böyle bir girişimde bulunmadan önce kesinlikle bir uzmana görünmelisiniz.

Gebelikte Ödem Nasıl Engellenir?

Şişkinliği arttıracak soda, kola, gazoz vb. asitli içeceklerden uzak durulmalıdır, dolaşımı yavaşlatacak sıkı pantolon ve iç çamaşırı giymekten de uzak durulmalıdır.

Yalnızca ödem problemi sebebi ile değil fenalaşmalara karşı da sıcak havalarda dışarıda bulunmamaları gerekli olan hamile olan kadınlar, sürekli biçimde doktorlarının önerdikleri egzersizleri mutlaka aksatmamalıdırlar.

Op. Dr. Sibel KAYA
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı